15% atlaide visām gultām ar kodu NAKTS15* Neattiecas uz precēm, kam jau ir atlaide, un uz konkrēti atlasītām precēm.

15% atlaide visām gultām ar kodu NAKTS15* Neattiecas uz precēm, kam jau ir atlaide, un uz konkrēti atlasītām precēm.

Viss par iepirkšanos
Latviešu
5 € DāvanaReģistrācijaPieteiktiesGrozsMenu

Lieldienas

Gatavosimies Lieldienām kopā! Pie mums atradīsiet daudz skaistu Lieldienu rotājumu un mājas piederumu, kas jūsu mājokli pārveidos līdz nepazīšanai.

Lieldienu brīvdienas

Lieldienas ir vieni no populārākajiem svētkiem. Kopā ar mums atcerieties Lieldienu tradīcijas un paražas, kā arī iedvesmojieties, lai sagatavotu un izdekorētu savu mājokli svētkiem. Bet kad tad īsti tiek svinētas Lieldienas? Kādi ir tradicionālie Lieldienu ēdieni un kā šie svētki tiek svinēti visā pasaulē?

Kad ir Lieldienas?

Lieldienu datums katru gadu mainās. Tās tiek svinētas nākamajā svētdienā pēc pavasara pirmā pilnmēness. Lielā piektdiena šogad iekrīt 7. aprīlī, taču Otrās Lieldienas iekrīt 10. aprīlī. Abas šīs dienas ir valsts svētku dienas.

Lieldienu vēsture un simbolika

Lieldienas sākotnēji bija pavasara svētki. Tās saknes meklējamas jau pirms Jēzus dzimšanas, kad Lieldienas svinēja kā pagānu svētkus, simbolizējot dabas atdzimšanu pēc ziemas. Vēlāk kristieši šos svētkus sasaistīja ar Jēzu Kristu – šajā laikā tiek pieminēta viņa krustā sišana un augšāmcelšanās.

Lieldienu dienas un to nozīme

Křesťané si připomínají poslední dny Ježíše Krista na zemi a jeho vzkříšení. Pašijový týden začíná Květnou nedělí a končí Velikonoční nedělí.
 • Pūpolsvētdiena – tā tiek atzīmēta nedēļu pirms Lieldienām. Šī diena simbolizē Jēzus Kristus ieiešanu Jeruzalemē. Latvieši šajā dienā viens otru noper ar pūpoliem un vēl veselību.
 • Zaļā ceturtdiena – šo dienu dēvē arī par Svētā Vakarēdiena dzimšanas dienu. Jēzus Kristus baudīja pēdējo maltīti kopā ar apustuļiem.
 • Lielā piektdiena – šajā dienā kristieši piemin Jēzus Kristus krustā sišanu.
 • Klusā sestdiena – dienu pirms Lieldienām tiek ievērots miers un saticība ne tikai kristiešu vidū.
 • Lieldienu svētdiena – jeb Pirmās Lieldienas. Lieldienas ir lielākie svētki kristīgajā pasaulē. Šajā dienā tiek godināta Kristus augšāmcelšanās.
 • Lieldienu pirmdiena – jeb Otrās Lieldienas, kas iezīmē liturģisko periodu un Vasarsvētku tuvošanos.

Lieldienu tradīcijas un paražas

Viena no populārākajām Lieldienu tradīcijām ir Lieldienu olu krāsošana, kas ne tikai skaisti rotā galdu, bet ļauj mums pabūt kopā ar ģimeni Lieldienu brokastu laikā, kad pienācis laiks Lieldienu olu kaujām. Noteikti nevajag aizmirst, ka ola jāēd ar sāli, lai vasarā nekostu odi un nemelotu.

Tāpat Lieldienām raksturīga ir olu ripināšana, kas īpašu prieku sagādā bērniem. Ja pa dēlīti noripinātā ola saskaras ar kādu citu olu, tad noripinātās olas īpašnieks tiek arī pie otrās olas.

Kad olas ir izripinātas un puiši ir iekāruši šupoles, ir pienācis laiks izšūpoties, lai izvairītos no ļaunajiem gariem. Pēc tam šūpoles vajag noņemt, lai tajās nešūpotos raganas.

Lieldienu simboli

 • Olas – tās simbolizē sauli, atdzimšanu, auglību un jaunas dzīvības rašanos.

 • Zaķis – tāpat kā olas, arī zaķis ir auglības simbols.

 • Pūpoli – pēršana ar pūpoliem ir raksturīga Pūpolsvētdienai. Perot ar pūpolie, skaļi jāsaka “Veselība iekšā, neveselība ārā!” vai arī “Apaļš kā pūpols, vesels kā rutks!”, lai vēlētu veselību un bagātību.

 • Šūpoles – šūpošanās Lieldienu rītā ne tikai atbaidīs ļaunos garus un pasargās no odiem. Tās simbolizē arī sauli un auglību.

Kā pasaulē tiek svinētas Lieldienas

Lieldienas Anglijā
Lieldienu galdā dominē jēra gaļas cepetis, ko pasniedz ar saldajiem kartupeļiem un pavasara dārzeņiem. Lieldienu olu dekorēšana Anglijā nav ierasta. Olas parasti ir no šokolādes – Lieldienu zaķis tās paslēpj mājās un dārzā, un bērni tās dodas meklēt.
Lieldienas Polijā
Polijā ticīgās ģimenes Baltajā sestdienā kopā dodas uz baznīcu, kur tiek svētīts ēdiens, kas tiek apēsts svētdienas. Viņi parasti nes balto desu, olas, mārrutkus, maizi ar sāli un garšvielām. Otrajās Lieldienās zēni cenšas meitenes apliet ar spaiņiem ūdens, lai gada laikā viņas apprecētos.
Lieldienas Ukrainā
Ukrainā Lieldienas tiek svinētas nedēļu vēlāk. Tam par iemeslu ir Jūlija kalendārs, kuru pārvalda pareizticīgo baznīca.. Ukrainā šos svētkus dēvē līdzīgi kā pie mums – “Velykden” jeb Lielā diena.
Lieldienas Spānijā
Arī Spānijā Lieldienas ir populāri svētki, kad ielas ir pilnas ar grēku nozēlotājiem jeb “nazarenos”, kas tērpušies kapirotos – garos apmetņos ar garu un smailu kapuci un aizsegtu seju. Lieldienās vienmēr tiek ēsts īpašais kliņģeris “Roscón de Pascua”.
Lieldienas Krievijā
Krievi pareizticīgo Lieldienās olas krāso sarkanā krāsā, kas simbolizē Jēzus Kristus asinis. Pēc tam olas svētī baznīcā un ēd Lieldienu pusdienās. Lai atcerētos Jēzus ciešanas, viņi ar naglām lauž olu čaumalas.

5 padomi Lieldienu kartītēm

Ziemassvētki un Lieldienas ir tie svētki, pirms kuriem dodamies uz pastu un rokās turam kartītes mīļajiem tuviniekiem, kas nedzīvo tik tuvu. Taču katru gadu ir atkal jādomā, ko kartītē ierakstīt. Tāpēc esam sagatavojuši dažas idejas ar jaukiem pantiņiem, kas iepriecinās jūsu mīļos šajos svētkos.
Klausījosi, brīnījosi,
Kas aiz kalna gavilēja:
Lieldieniņa braukšus brauca,
Asnus veda vezumāi.
Liela diena, Liela diena,
Mazas manas vilainītes;
Es apsedzu Lielu dienu
Ar mazām vilainēm.
Augstu šūpoties,
Tālu lūkoties,
Olu grozā ievelties
Un no sirds tās pieēsties!
Kalna galā puķes zied,
Meitas šūpojas un dzied.
Daba mostas, sirdī prieks,
Lielo dienu pavadot.
Auksti vēji norimuši,
Mākonīši izgaisuši;
Veras plaša debestiņa,
Atnāk gaiša Lieldieniņa.

Lieldienu rokdarbi un dekori

Vai, tuvojoties svētkiem, vēlaties papildināt savu mājokli ar dekoriem? Mums ir vairākas Lieldienu rotājumu idejas. Visbiežāk sastopamais Lieldienu rotājums ir Lieldienu vainags no zariņiem, kuram pa vidu skaisti saliktas ar sīpolu mizām krāsotas olas. Taču šāds vainags var rotāt arī durvis. Ja vēlaties izdaiļot savu priekšnamu un iepriecināt ciemiņus, aplūkojiet mūsu sagatavoto pamācību, kā izgatavot šādu vainagu:
Kas gan tās par Lieldienām bez krāsotām vai dekorētām olām? Tās var dekorēt dažādos veidos. Visizplatītākie veidi ir olu krāsošana vai dekorēšana ar uzlīmēm. Bonami vietnē jūs atradīsiet iedvesmu arī citām interesantām tehnikām.
Populāri ir arī dažādi āra rotājumi, piemēram, ar dabas elementiem un Lieldienu olām rotāti groziņi vai lielas vāzes ar pavasara ziediem. Bet, ja jums nav laika radīt savus rotājumus, aplūkojiet mūsu Lieldienu rotājumu kategoriju, kur jūs gaida daudz skaistu dekoru.

Lieldienu ēdieni

Tiek runāts, ka Lieldienu galdā jāceļ tikai apaļas formas ēdieni, kas simbolizē sauli. Protams, nedrīkst trūkt olu, taču ir arī citi ēdieni, bez kuriem Lieldienas nav iedomājamas.

 • Pelēkie zirņi ar speķi – agrāk pavasaris nebija pārticīgākais laiks, taču pagrabā parasti varēja atrast zirņus un grūbas, tāpēc šis tradicionālais latviešu ēdiens ir iecienīts ne tikai Ziemassvētkos.
 • Lieldienu pasha – lai gan šis saldais ēdiens nāk no Krievijas, tas ir visai iecienīts arī Latvijā. Tās galvenā sastāvdaļa ir biezpiens, kas bagātināts ar augļiem un riekstiem.
 • Pildītās olas – vai vēlaties olas Lieldienās baudīt arī citās variācijās? Pildītās olas būs lielisks risinājums un patiess garšas kārpiņu baudījums. Olas var pildīt ar reņģēm, siera salātiem, lasi, taču noteikti nevajag aizmirst pievienot zaļumus svaigumam.
 • Speķa rauši – arī speķa rauši ir Latvijā īpaši iecienīti svētku laikā, ne tikai Ziemassvētkos.
 • Rauši vai plātsmaize – tāpat Lieldienu galdā noteikti var celt kādu gardu rausi, piemēram, ābolu, vai plātsmaizi ar rozīnēm.