-15% atlaide paklājiem ar kodu PAKLAJI15 | Ietaupiet tagad →
Viss par iepirkšanos
Latviešu
5 € DāvanaReģistrācijaPieteiktiesGrozsMenu

Ainavu arhitekts iesaka: audzējiet savus garšaugus un dārzeņus

Flera · 2022. gada 28. marts

Pēc atgriešanās no lielveikala vai vietējā tirgus ar dārzeņiem un augļiem bieži domājam par to mazgāšanu. Vai pietiek tos nomazgāt ar ūdeni, vai arī jāiegādājas speciāls mazgāšanas līdzeklis, vai varbūt pietiek tos applaucēt ar verdošu ūdeni? Atbilde ir pavisam vienkārša: audzējiet dārzeņus, augļus un garšaugus paši!

Ar ko sākt?

Ja jums ir savs dārzs, jums ir vairāk iespēju izaudzēt dažādus gardus dārzeņus. Vai jums tas šķiet sarežģīti? Neuztraucieties, jo ir daudz garšaugu un dārzeņu, kam nav nepieciešama tik lielas rūpes.

Sāciet ar dobju uzrakšanu un piepildiet tās ar substrātu. Ja jums ir sieta žogs, gar to varat sasēt zirņus vai pupas.

Vai jūsu kompostā ir izauguši ķirbji vai kabači? Atstājiet tos tur, jo tiem vairāk neko nevajag. Ja aizmirsīsiet tos vasarā aplaistīt, tie būs mazāki, bet nekas slikts ar tiem nenotiks.

Vai jums nav siltumnīcas, bet vēlaties izaudzēt tomātus? Izaudzējiet ķiršu tomātu stādus mājās un, kad tie sāk augt, iestādiet tos dobē.

Vai neesat pārliecināts par savām dārza prasmm? Pirmajā gadā izvairieties no pārāk prasīgiem dārzeņiem un garšaugiem. Piemēram, no paprikas, kurai nepieciešama noteikta temperatūra, mitrums un ventilācija.

Mini dārzs pilsētā vai uz balkona

Ko darīt, ja jums ir balkons, lodžija, vai tikai kastes? Dārzeņu audzēšanai uz balkona pārsvarā būs nepieciešami pietiekami lieli un vēlams pašlaistoši trauki.
Tie lieliski noderēs, lai audzētu baziliku, koriandru, maurlokus, timiānu, rozmarīnu, rukolu, piparmētru un melisu, kā arī visu veidu ogu krūmus, piemēram, mellenes, avenes un jāņogas.

Mūsu padomi:

• Stādiet kliņģerītes – tās nav ēdamas, bet atbaida laputis.
• Ievietojiet dažas kreses sēklas citā kastītē, no tām izaugs skaisti ziedi, kurus varēsiet ēst.
Zemenes aug arī mazākos traukos, piemēram, to stādus varat iegādāties pie zemniekiem. Viss, kas nepieciešams, ir regulāra laistīšana.
• Tomātus var audzēt arī uz balkona. Pavisam slinkam audzētājam būs nepieciešams atvērts maiss ar substrātu – tomāts var izaugt arī tur.
• Varat arī iegādāties sēņu audzēšanas komplektu. Tas ir substrāta iepakojums ar sēnīšu sporām. Varat to novietot kādā tumšā dzīvokļa stūrī, gaitenī vai telpā, kur nav gaismas. Pēc sēņu novākšanas substrātu var izmantot kā mēslojumu tomātu stādiem.

Ja dzīvojat daudzdzīvokļu mājā, varat parunāt ar saviem kaimiņiem vai mājas apsaimniekotāju par kopīga dārza ieviešanu. Audzējot kopā, raža būs daudz bagātīgāka un audzēšanas izmaksas būs mazākas.

Ko darīt, lai garšaugi augtu griezdamies un raža būtu laba?

1. Labākais poda izmērs terasē audzētiem augiem ir vismaz 40 × 40 centimetri. Izmantojot atbilstošu izolāciju (aptuveni divus centimetrus biezas ekstrudēta polistirola loksnes pa konteinera perimetru starp substrātu un podiņa malu), augs varēs pārciest ziemu.
2. Puķu dobēm parasti izmanto jumta dārzu substrātu (ar keramzīta piedevu). Ja stādāmajam kokam nav nepieciešams liels konteiners visos virzienos (vismaz viens metrs augstumā, platumā un garumā), pietiek ar 40 cm dziļu substrātu.
3. Dziļāku konteineru gadījumā ir ieteicams papildināt apakšējo slāni ar drenāžas materiālu vai polistirolu. Pašā apakšā ir labi novietot perforētu jumta dārza plēvi, kas papildus drenāžai kalpo arī kā ūdens rezervuārs. Neaizmirstiet atdalīt slāņus ar filtrējošu materiālu, piemēram, ģeotekstilu (200 g/m2).
4. Liekais ūdens ir jānovada – puķu podā apakšā ir jābūt pietiekamam skaitam caurumu, pa kuriem šķidrums var notecēt (uz terases bieža ūdens novadīšana var atstāt neglītu nospiedumu, tāpēc padomājiet par to, kur ūdens notecēs).

Vairāk padomu no ainavu arhitekta Ferdinanda Leflera

• Ēdamie augi – zemenes, timiāns un citi augi... stādiet tos visur! Ja neizdodas tos apēst, tie vismaz jauki izskatīsies.
• Balkona podiem vienmēr jābūt izturīgiem pret salu un aprīkotiem ar drenāžas atverēm.
• Nepērciet plastmasas podus ar akmens vai koka apdari, izvēlieties dabiskus materiālus.
• Ja nevarat izvēlēties starp diviem vai vairākiem puķu podiem vai stādu kastēm, vienmēr dodiet priekšroku kvalitātei un izvēlieties izturīgāko.