20% atlaide dīvāniem noliktavā ar kodu DIVANI20 | Ietaupiet tagad →
Pavasaris mājās | Iedvesmojieties →
Viss par iepirkšanos
Latviešu
5 € DāvanaReģistrācijaPieteiktiesGrozsMenu

7 balkona augi, kas neprasa lielas rūpes

Barbora Blahova • 2022. gada 22. jūlijs
Ja jums nav dārza, tad balkons un terases ir lieliska vieta, kur iestādīt augus. Iekārtojiet savu zaļo stūrīti, kurā varat atpūsties ar kādu kafijas tasi, mīļāko grāmatu vai draugu kompāniju. Turklāt augi karstajās vasaras dienās palīdz atvēsināt gaisu un rada patīkamu klimatu. Taču ne visi esam apveltīti ar lielām dārzkopības prasmēm, un nereti mūsu puķu podu augi drīz vien novīst. Ja arī jūs esat viens no tiem cilvēkiem, tad tālāk uzzināsiet, kādus mūsu pārbaudītus un viegli kopjamus augu veidus iesakām mēs. Izvēle ir daudzveidīga, lai ikkatrs atrastu īsto augu.
Ceriņš uz balkona. Kāpēc gan ne?

Ceriņš uz balkona. Kāpēc gan ne?

Divdaivu ginks (Ginkgo biloba)

Kurš gan varētu iedomāties, ka šo īpašo augu jeb, pareizāk sakot, koku varētu audzēt uz balkona? Lai gan lielākoties ginku var apbrīnot dārzā, izrādās, ka to var pavisam veiksmīgi audzēt arī podiņā. Turklāt ginks labi panes sausumu.

Tam var izmantot klasisku dārzkopības augsnes maisījumu. Ginks pavisam vienkārši var izaugt līdz 2,5 metru augstumam. Tam nav nepieciešams milzīgs pods. Augšanu var arī regulēt, koku apgriežot. Rudenī jūs varēsiet priecāties par tā skaistajām, zeltainajām lapām.

Ginks

Ginks

Augstās krūmmellenes (Vaccinium corymbosum)

Augstās krūmmelleness ir skaists krūms, kura ogas nogatavojas atkarībā no šķirnes – parasti no jūnija beigām līdz septembrim. Taču ņemiet vērā, ka augam nepieciešama īpaša skābā augsne, kuru varat iegādāties dārzkopības veikalā. Izvēlieties saulainu vai tikai daļēji ēnainu vietu, lai ogas var nogatavoties.

Regulāri laistiet krūmu, jo tam patīk lielāks mitrums, bet to nevar arī pārūdeņot. Nekad neļaujiet substrātam pilnībā izžūt.

Izaudzējiet savas mellenes

Izaudzējiet savas mellenes

Sukulenti

Sukulenti ar savām košajām krāsām un daudzveidīgajām formām izcels pat visprastāko un nedzīvāko balkonu. Ja jums patīk augi, bet jums nav laika dārzkopībai, šie augi ir domāti jums. Ar sukulentiem var izveidot apburošus mini dārziņus, kas neprasa lielu kopšanu un priecēs jūs visu gadu. Piemēram, varat sastādīt sukulentus plašā māla podā kaktusu augsnē. Papildiniet dekoratīvus akmentiņus vai zariņus.

Ņemiet vērā: ja novietojat podu vietā, kurā lietainās dienās var nokļūt lietus, tad izvēlieties podu ar drenāžas caurumiem.

Parastais ceriņš (Syringa vulgaris)

Ja jums patīk ceriņu smarža, tad šim krūmam noteikti jābūt jūsu balkonā. Meijera ceriņš (Syringa meyeri) ir lieliski piemērots tieši balkonam vai terasei. Neskatoties uz to, ka tas ir īss, tas pārsteigs jūs ar savu bagātīgo smaržu. Krūms attiecībā uz augsni nav prasīgs, tam pietiks ar parastu dārzkopības augsnes maisījumu. Augs novērtē sauli, bet panes arī daļēju ēnu. Tas aug lēni, tāpēc nav jāuztraucas, ka drīzumā tas aizņems visu balkonu. Rudenī tā lapas nokrīt, taču pavasarī ceriņš atkal parādīs savu krāšņumu.

PADOMS: organiskie atkritumi ir paredzēti kompostam. Sakaltuši ziedi un lapas nevar mest parastajos atkritumos. Tos varat kompostēt kopā ar sadzīves organiskajiem atkritumiem. Iegādājieties komposta tvertni, ko var viegli paslēpt starp podiem. Pateicoties nomaināmam oglekļa filtram un unikālai ventilācijas sistēmai, tvertne samazina smakas.
Dzīvoklim ir piemērota neliela komposta tvertne

Dzīvoklim ir piemērota neliela komposta tvertne

Fizokarps (Physocarpus)

Fizokarps ir krūms, kas piesaista ar savām dzeltenīgajām lapām un sīkajiem baltajiem ziediem. Tas dod priekšroku daļējai ēnai, bet saulē tā bagātīgās krāsas būs spilgtākas. Krūmu var arī apgriezt – to bieži vien izmanto dzīvžogu veidošanai. Tas ir īpaši noderīgi balkoniem un terasēm, jo tajās vieta ir ierobežota.

Irbeņlapu fizokarps <i>(Physocarpus opulifolius)</i>

Irbeņlapu fizokarps (Physocarpus opulifolius)

Sausserdis (Lonicera)

Šim vīteņaugam ātri vien aptinas apkārt it visam. Iestādiet to augstākā podā un ar virvēm nostipriniet to tā, lai tas sliektos pret griestiem. Vienas sezonas laikā tas var izaugt līdz pat metram. Sausserdis var augt gan ēnainā, gan saulainā vietā. Vasarā tas priecēs jūs ar skaistiem un aromātiskiem ziediem.

Toties, sākoties ziemai, daļa lapu nokrīt, tāpēc, ja vēlaties mūžzaļu augu, jums, iespējams, labāk patiks efeja vai jasmīns.

Sausserdis aug ļoti ātri

Sausserdis aug ļoti ātri

Pulkstenītes (Campanula)

Skaistajām pulkstenītēm ir piemērota parastā dārzkopības augsne, kas ir samērā irdena. Ir vairāk nekā 300 dažādu pulkstenīšu veidu, no kuriem daži mīl sauli, taču citiem nepieciešama ēna.

Požarska pulkstenīte (Campanula poscharskyana) ir izturīgākā šķirne.

Požarska pulkstenīte <i>(Campanula poscharskyana)</i>

Požarska pulkstenīte (Campanula poscharskyana)